اعزام دانشجو آلمان

به لحاظ جغرافیایی المان در مرکز قاره سبز اروپا قرار دارد. این کشور پس از جنگ جهانی دوم توسط اعضای اصلی متفقین امریکا و روسیه به دو بخش المان شرقی(جمهوری دموکراتیک) والمان غربی(جمهوری فدرال) تقسیم شد. اما در سال 1990 تقریبا پس از 4دهه بار دیگر با برداشته شدن دیوار برلین این دو بخش به هم پیوستن و بدین ترتیب پیدایش المان کنونی بار دیگر رقم خورد. در راستای این همگرایی جشنی هر ساله در سوم اکتبر در این کشور برگزار می گردد. این کشور در حال حاضر یکی از اعضای مهم پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) / اتحادیه اروپا و G8 می باشد .

امروزه المان واحد با مساحت حدودی 357000 کیلومتر مربع (یعنی چیزی در حد ابعاد واندازه استان کرمان و یا سیستان و بلوچستان) بزرگترین کشوراروپایی است و المانی ها هم دیگر تمایلی به استفاده از واژه غرب و شرق برای کشورشان را ندارند و به جای ان از واژه های ایا لت های قدیم و جدید استفاده می نمایند. به ایالت های واقع در بخش های شرقی و غربی بترتیب ایالت های جدید و قدیم گفته می شود.

کشورهای هلند – بلژیک (در غرب) – دانمارک (در شمال )––لهستان و جمهوری چک (در شرق) – لوکزامبورک –اتریش – فرانسه – سویس (در جنوب ) همسایه های این کشور می باشند در حالی که سواحل دریاهای شمال و بالتیک با طول تقریبی 2400 کیلومتر تنها راه های این کشور به اب های ازاد می باشد. بلندترین نقطه ازسطح دریا در این کشور هم مربوط به کوه اشپیته با ارتفاع حدودا 3000 متر است . رودهایی مهم اروپایی که در مسیر خود با مسافت های مختلف و طولانی از المان عبور می کنند عبارتند از رود های الب (700 کیلومتر) – دانوب( 647 کیلومتر) و راین (856 کیلومتر).

چرا آلمان – مزایای تحصیل در المان
به دلایل مختلفی دانشجویان از میان کشورهای اروپایی المان را به عنوان مقصد تحصیل انتخاب می نمایند:

-استفاده ازخدمات رایگان دانشجویی و در نتیجه هزینه های
پایین تر زندگی
-هزینه تحصیل پایین تر در مقایسه با دیگر کشورهای
اروپایی
–امکان دریافت پذیرش دانشگاهی با پیش نیاز زبان انگلیسی
-امکان دریافت بورس تحصیلی
-اجازه کار پاره وقت دانشجویی در زمان تحصیل
-ازادی سفر در کلیه کشورهای اتحادیه اروپا
-استفاده از یک دوره تنفس شش الی یک ونیم ساله برای
کاریابی بعد از دوران فارغ التحصیلی
– شرایط خوب استخدام پس از دوره فارغ التحصیلی
-ثبات خوب سیاسی و اقتصادی
-امنیت بالا و حرکت آزادانه در تمامی ایالت های المان
-ارزشمند بودن مدارک دانشگاهی و فنی حرفه ای المان برای
کارفرمایان در سراسر جهان
– همسان بودن واحد های تحصیلی بین المان و دیگر کشورهای المانی زبان

فرهنگ و اداب رسوم درآلمان
شاید بتوان تشکیل کشوری به نام آلمان را به دوره حاکمی به نام شارلمانی در سال 800 نسبت داد. او جنگاور و حاکمی بود که مردم سرزمینش را به کشت / زرع و ساخت / ساز تشویق نمود و با متحد کردن قبیله های منطقه ای حاکمیت سرزمینی با وسعت آلمان و فرانسه فعلی را در اختیار گرفت. اما نوادگانش 50 سال پس از فوت او درگیر اختلاف و کشمکش شدند و زمینه را برای تقسیم این سرزمین به دو کشور مجزای المان و فرانسه با مرزها فعلی را بر اساس پیمان وردن فراهم نمودند.
در طول تاریخ این سرزمین هم خلاق ترین و هم سنگدل ترین جنگاوران رابه جهانیان پیشکش نموده است. جنگاورانی چون آتیلا و ادلف هیتلر که موجبات سرافکندگی این کشور گردیده و شاعران و نویسندگان بزرگی چون گوته – اهنگسازانی چون بتهون و باخ و دانشمندانی چون اینشتن و فارنهایت که برای المان شهرت و افتخار به ارمغان اورده اند .
امروزه آلمانی های جوان که در دوران حکومت نازی متولد هم نشده بودند خود را در وضعیتی می یابند که قتل عام و سوزاندن انسان ها به ایشان نسبت داده می شود و مسنولیت و سختی جبران غرامت های جنگی بر دوش ان ها افتاده است در حالی که ان ها نمی خواهند با تصویری از المان که تجسم و نظامی گری باشد ارتباطی داشته باشند. بنابر این برای المانی ها اساسا جوک ها و شوخی هایی مرتبط با نازیسم – هیتلر – ادم سوزی خنده دار نمی باشد و ان ها را بسیار توهین امیز به خود می پندارند. حتی به شوخی نامیدن افراد به اسم ادلف هم ممکن است تبعات بدی را برای گوینده در پی داشته باشد. بر همین اساس در المان با شوخی ها و بحث های مرتبط با ادم سوزی بشدت برخورد می شود.

جاذبه های تاریخی المان
المان دارای تمدن هم عصر با تمدن رم می باشد . اما با توجه به دو جنگ جهانی که المان به صورت مستقیم در ان شرکت داشته بسیاری از مراکز تاریخی در این کشور تخریب و یا از بین رفته است. اگر چه هنوز در طول رود راین و در دامنه کوهستان الپ قلعه های زیبایی برای بازدید توریست ها وجود دارد. وجود کلیساهای زیبا با برج های بلند و اب های معدنی و درمانی در شهرهای مختلف از جاذبه های شناخته شده دیگر در این کشور می باشد.

امروزه در المان دانشگاه هایی وجود دارد که قدمت ان ها بیش از 500 سال می باشد. این دانشگاه ها اساسا مکان های جذابی به لحاظ فرهنگی و علمی برای تحصیل و دوران دانشجویی می باشند.اگرچه در همه دانشگاهها و موسسات اموزشی اعم از جدید و قدیم به دانشجویان سطحی از اموزش و تحقیق ارائه می گردد که بهترین ها در جهان به شمار می اید.

اقتصاد المان
امروزه المان با مساحت حدودی 357000 کیلومتر مربع (یعنی چیزی در حد ابعاد واندازه استان کرمان و یا سیستان و بلوچستان) بزرگترین کشوراروپایی است. این کشور در رده بندی اقتصادی اولین اقتصاد برتر در اروپا و پنجمین در دنیا می باشد. این کشور فاقد منابع گاز ونفت می باشد ولیکن تولید ناخالص داخلی ( یعنی ارزش دلاری برای همه کالاهای نهایی قابل عرضه در یک کشور ) این کشور برابر با 677/3 تریلیون دلار در سال است. در مقایسه بااین کشور تولید ناخالص ایران با دارا بودن ذخایر نفتی و گازی فقط 5/439 میلیارد دلار می باشد.
از جنبه نظر هزینه ها بیشترین هزینه زندگی مربوط به هزینه مسکن در این کشور است که در هر یک از ایالت ها این هزینه ها متفاوت می باشد. شهرهای بزرگی چون هامبورگ – کولن – مونیخ و فرانکفورت جزء گرانترین نواحی و شهرهای لایپزیش – کارل- کیل – زیگن – ینا و سروهه جزو ارزانترین نواحی برای اجاره و یا خرید خانه محسوب می شوند.

پول و زبان رایج در آلمان
پول کشور المان در گذشته مارک المان بود اما پس از پیوستن به اتحادیه اروپا این کشور از واحد پولی یورو استفاده می نماید.
زبان المانی زبان رسمی این کشور است. 95 درصد مردم این کشور با استفاده از دو گویش اصلی به نام گویش های پایین و بالا با یکدیگر سخن می گویند. در مواردی چون رادیو و تلویزیون – تدریس در دانشگاه ها و همچنین در جنوب المان از گویش نوع بالا استفاده می گردد. 5% از مردم این کشور هم علاوه بر زبان المانی از زبان های دیگر (دانمارکی و روسی ) برای سخن گفتن استفاده می نمایند . به عنوان مثال افراد سالخورده در ایالت های جدید المان( المان شرقی در قدیم) اشنایی کامل به زبان روسی دارند در حالی که در ایالت های قدیم مهاجرین و سالخوردگان ترک وجود دارند که اکثرا به زبان ترکی با یکدیگر سخن می گویند

حمل و نقل عمومی
در تمامی ایالت های المان فرودگاه هایی برای سفر های داخلی و بین الملی وجود دارد که می توان از ان ها در سفرهای داخلی و خارجی استفاده نمود. ضمن اینکه سیستم ریلی بسیار متراکم و منظمی نیز بسیاری از شهرهای بزرگ در ایالت های المان را به هم متصل می نماید. برای سفر به شهرهای کوچک از ناوگان اتوبوسرانی و یا تاکسی های بین شهری می توان استفاده نمود . در جابجایی های درون شهری در اکثر شهرها علاوه بر اتوبوس و تاکسی می توان از تراموا های برقی نیز استفاده نمود. دانشجویان اعم از خارجی و یا داخلی در هر ایالت با ارائه کارت دانشجویی می توانند از سفرهای بین شهری و درون شهری رایگان حمل ونقل عمومی در محدوده ایالتی که در ان تحصیل می نمایند استفاده نمایند.