درباره روسیه

معرفی روسیه
فدراسیون روسیه با مساحت تقریبی 17 میلیون کیلومتر مربع و جمعیت حدودا 147 میلیون نفری پهناورترین کشور جهان است. به گونه ای که اختلاف زمانی غربی ترین منطقه تا شرقی ترین نقطه در ان حدودا 9 ساعت است. این کشور به دو بخش روسیه اروپایی و روسیه اسیایی تقسیم میشود. وسعت بخش اروپایی این کشور برابر با 24% ازوسعت کل روسیه است یعنی حدودا 4 میلیون کیلومتر مربع است.
مسکو پایتخت این کشور با وسعت 2561 کیلومتر مربعی ( تقریبا سه برابر وسعت تهران ) در باختر بخش اروپایی قرار دارد و با جمعیت حدودا 12 میلیون نفری دومین شهر پر جمعیت اروپایی پس از استانبول و ششمین در میان شهرهای پر جمعیت جهان می باشد. این کشور با 14 کشور اسیایی و اروپایی دارای مرززمینی است و با کشورهای پیرامون دریای برینگ – دریای ژاپن – دریای خز – دریای سیاه و دریای بالتیک مرز ابی دارد. این کشور همچنین به اقیانوس های آرام – منجمد شمالی نیز راه دارد.

وضعیت آب و هوایی و جمعیت
پیش ازفروپاشی اتحاد جما هیرشوروی وسعت سرزمینی ان حدودا 22 میلیون کیلومتر مربع بود و روسیه فعلی فقط 77% ان را تشکیل می داد. امروزه حدودا 5 میلیون کیلومتر مربع ازاین مساحت که برابر با 23% از خاک اتحاد شوروی قدیم است به 14 کشورمستقل CIS مثل اذربایجان و ارمنستان و غیره تغییر مالکیت یافته است. اگرچه روسیه نهمین کشور پر جمعیت دنیا است ولیکن به علت واقع شدن ان در عرض های بالای جغرافیایی و سردسیر بودن و نبود شرایط کشاورزی مناسب بیشتر مناطق در این کشور پهناور خالی ازسکنه می باشد. بیشتر جمعیت در غرب این کشور دربخش اروپایی زندگی می کنند. تراکم جمعیتی در ان نیز 856 نفر به ازای هر کیلو مترمربع می باشد.

زبان رسمی و قومیت های مختلف در کشور روسیه
در مجموع این کشور دارای 160 گروه قومی است و 81% از مردم این کشور را قوم روس تشکیل می دهند. اگرچه زبان رسمی در این کشور روسی است ولیکن از30 زبان رسمی دیگر نیزدر مناطق مختلف در این کشور استفاده می گردد. پرجمعیترین اقوام تاتارها – قفقازی ها – بلا روس ها – اسی ها – آذربایجانی ها و قزاق ها می باشند. تاتارها با 9/3 درصد از جمعیت روسیه بزرگترین اقلیت قومی این کشور بعد از روس ها محسوب می شوند. اقوام اکراینی – چوواش – باشقیز- چچنی و ارمنی که هریک دارای یک میلیون نفر جمعیت میباشند در رده های بعدی قرار دارند.

تاریخ روسیه و تقسیمات منطقه ای
تاریخ روسیه را می توان به چند دوره اصلی تقسیم نمود. دولت روسیه قدیم(862 – 1240) – دوک نشین ولادیمر(1157 -1389) – حکومت مسکو(1263 – 1547) – پادشاهی تزاری( 1547 – 1721) – امپراتوری روسیه (1721 – 1917)- اتحاد جمهوری های سوسیالیست (1917 – 1991) و نهایتا فدراسیون روسیه از فروپاشی تا کنون.
امروزه فدرال روسیه دارای 83 واحد فدرال از جمله 21 جمهوری خودگردان است. درزمان امپراتوری روسیه بخش های مختلفی از جمله شمال ایران طبق قرارداد ترکمن چای و همچنین مناطقی ازطرف دریای بالتیک پس از جنگ جهانی دوم به وسعت جغرافیایی این کشور افزوده شده است. بناهای با شکوه و اثار هنری بسیاری از تمدن های مختلف وجود دارد که امروزه در دنیا بسیار شناخته شده می باشند. موزه ها گالری ها و کتابخانه های روسیه یکی ازغنی ترین نوع خود در جهان به حساب می اید.

وضعیت اقتصادی و سیاسی روسیه
تولید تقریبی ناخالص داخلی در روسیه برابر با 6/1 تریلیون دلاردرسال است. این کشور هشتمین اقتصاد بزرگ جهان می باشد. با درامد متوسط سالانه بیش از 18 هزار دلار در سال این کشور در رده پنجاه و هفتم دنیا قرار گرفته است.
امروزه این کشور یکی از پنج عضو دائمی سازمان ملل – عضو گروه هشت – شورای اروپا- سازمان تجارت جهانی – سازمان همکاری شانکهای و کشورهای مستقل همسو میباشد.